Наукові школи та напрямки наукової діяльності кафедри “Математика”

Кафедра математики об’єднала в собі традиції та досвід двох наукових шкіл: кафедри математики та кафедри прикладної математики. Завдяки синергії цих напрямків, наукові дослідження кафедри охоплюють широкий спектр фундаментальних та прикладних проблем сучасної математики, економіки, механіки, електродинаміки та чисельного моделювання. Наукова діяльність кафедри базується на багаторічному досвіді, спадкоємності дослідницьких традицій та високій кваліфікації наукового колективу.

Механіка деформівного твердого тіла з геометричними та фізичними особливостями

Рік заснування – 1972. Засновник – доктор технічних наук, професор Асатурян Асатур Шамірович. В подальшому науковий напрямок очолив професор, кандидат технічних наук Юрій Вікторович Мастиновський.

Роботи в рамках даної тематики присвячені дослідженню як статичного, так і динамічного напружено-деформованого стану різних елементів механічних конструкцій. Вирішуються граничні задачі теорії пружності методом комплексних потенціалів Мусхелишвили. Розв’язки таких задач застосовуються для дослідження різних кінематичних аспектів, а також для аналізу експлуатаційно-міцностних характеристик конструкцій.

Підготовлені та захищені кандидатські дисертації (Мастиновський Ю.В., Левицька Т.І., Пожуєва І.С., Коротунова О.В., Шишканова Г.А., Щолокова М.О., Чумаченко Я.В., Засовенко А.В., Данільченко Д.І., Анпілогов Д.І., Мізерна О.Л.)

Математичні методи теорії дифракції та прикладної електродинаміки

Робота за цією тематикою ведеться на кафедрі з 1974 р. Першим керівником був професор Чумаченко Віталій Павлович. Підготовлені і захищені 2 докторські (В.П. Чумаченко, В.М. Онуфрієнко) та 4 кандидатські (В. Г. Засовенко, Л.М. Онуфрієнко, В.П. Пьянков, О.В. Крапівний) дисертації. Результати роботи викладені в більш ніж трьохстах публікаціях в міжнародних та вітчизняних журналах.

Метод скінченних елементів та його застосування

Робота за цією тематикою проводилась на кафедрі з 1980 року до 2009 року під керівництвом Левицького І.А. Підготовлена і захищена кандидатська дисертація (Левада В.С.).

Чисельне моделювання теплових полів

Робота над цією тематикою ведеться на кафедрі з 1990 року під керівництвом Килимник І.М.

Будівельна механіка металевих конструкцій

Робота за цією тематикою ведеться з 1991 року під керівництвом Гальченко Л.В. та Шаніної З.М.

Також науковцями кафедри розроблюються методи аналітичного розв’язування основних граничних задач та наближені методи розв’язування контактних задач для багатошарових основ з пружними та термопружними шарами, в тому числі і при наявності дефектів в шарах. Розроблюються теорії, методи і алгоритми в області механіки суцільних середовищ. Моделються і розв’язуються задачі переносу, відновлення функцій. Досліджуються дифінтегральні моделі задач з фрактальними особливостями.

Викладачі кафедри активно публікують результати своїх досліджень у провідних міжнародних наукових журналах, беруть участь у наукових конференціях, співпрацюють із вітчизняними та зарубіжними науковими установами. Крім того, активну участь у наукових дослідженнях беруть студенти, що сприяє формуванню нових поколінь дослідників у сфері фундаментальної та прикладної математики.

Сьогодні кафедра математики продовжує розвивати свої наукові напрями, інтегруючи сучасні математичні методи з інженерними задачами, що дозволяє створювати ефективні рішення для реальних технічних та наукових проблем. Важливим аспектом діяльності кафедри є також міждисциплінарні дослідження, що поєднують математику з іншими галузями науки і техніки.

На цей час викладачами кафедри виконується науково-дослідна робота “Математичне моделювання динаміки фізико-технічних та економічних процесів” (шифр теми 01614) .