Історія юридичного факультету
Для розбудови в Україні громадянського суспільства важливим є формування нового, вищого рівня правосвідомості та правової культури населення. З огляду на це великого значення набувають правове виховання і правова освіта. Еволюційний розвиток суспільства неможливий без глибоких знань прав і свобод, чинного законодавства та політичних процесів.
У Запорізькому національному технічному університеті (зараз – Національний університет «Запорізька політехніка») з 2007 року кафедрою правознавства, що входила до складу гуманітарно-правового факультету, здійснювалась підготовка спеціалістів-юристів. З 2007 р. по 2014 р. кафедру правознавства очолював доц. Філей Юрій Володимирович.
У 2014 році в результаті реорганізації кафедри правознавства були створені кафедра кримінального, цивільного та міжнародного права, а також кафедра конституційного, адміністративного та трудового права.
01 вересня 2016 року було створено юридичний факультет, який очолив доц. Філей Юрій Володимирович. Заступниця декана – доц. Надієнко Олена Іванівна. Методист – Купіна Ірина Арнольдівна.
Діяльність юридичного факультету спрямована на якісну підготовку й проведення освітнього процесу з урахуванням сучасних досягнень науки і практики. Юридичний факультет реалізує функцію організації та управління підготовкою здобувачів вищої освіти за бакалаврським та магістерським рівнями вищої освіти, а також за освітньо-науковим рівнем доктора філософії та науковим рівнем доктора наук.
Основною метою діяльності юридичного факультету є забезпечення необхідних умов для отримання здобувачами бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти, якісної підготовки наукових фахівців вищої кваліфікації, яка ґрунтується на сучасному рівні знань та наукових досліджень, а також виховання професіоналів, які спроможні успішно працювати в конкурентному середовищі в Україні та за її межами.
Юридичний факультет має усталені традиції, які науково-педагогічний склад і талановиті студенти зберігають та примножують.
Демократизація всіх суспільних відносин створила умови та нові форми реалізації одного з головних конституційних прав людини – права на освіту.
Основними напрямами діяльності є навчально-методична, науково-дослідна, виховна та профорієнтаційна робота.
У складі факультету функціонують три кафедри.
Кафедра конституційного, адміністративного та трудового права. З 2014 року очолює доктор юридичних наук, професор Максакова Руслана Миколаївна.
Кафедра кримінального, цивільного та міжнародного права. З 2016 року очолює доктор юридичних наук, професор Леоненко Тетяна Євгенівна.
Кафедра політології та загальноправових дисциплін. З 2024 року очолює доктор юридичних наук, професор Кириченко Юрій Вікторович.
Протягом останніх років юридичний факультет Національного університету «Запорізька політехніка» є одним з найкращих з питань підготовки висококваліфікованих кадрів у Запорізькій області. На факультеті здійснюється підготовка бакалаврів, магістрів, аспірантів та докторантів зі спеціальності 081 «Право», бакалаврів та магістрів зі спеціальності 262 «Правоохоронна діяльність», а також бакалаврів, магістрів та аспірантів зі спеціальності 052 «Політологія».
Високий рівень підготовки випускників забезпечує сильний професорсько-викладацький склад факультету, який плідно працює із студентами у доброзичливій атмосфері співдружності, взаємоповаги та порозуміння.
Колектив факультету вміло поєднав класичні академічні традиції освіти і новітні тенденції євроінтеграції навчального процесу, використання сучасних технологій навчання. Всі співробітники факультету постійно підвищують кваліфікацію, проходять перепідготовку в провідних вузах України, Німеччини, Болгарії, Словакії, Словенії та Польщі.
Впровадження наукових досліджень у навчальний процес є одним з пріоритетних напрямів організації наукової роботи юридичного факультету. Результати дисертаційних досліджень та науково-дослідних робіт впроваджуються у навчальний процес, де використовуються для підготовки нових навчальних курсів. За останні роки викладачами факультету підготовлено та опубліковано численні навчальні посібники та курси лекцій з усіх дисциплін, що забезпечуються.
Суттєва увага на факультеті приділяється формуванню якісного професорсько-викладацького складу. До викладання професійно-орієнтованих дисциплін залучаються фахівці-практики.
Викладачі та студенти факультету постійно беруть участь у численних регіональних, всеукраїнських та міжнародних конференціях, публікують свої наукові здобутки у провідних фахових виданнях України та світу.
На факультеті активно заохочується й підтримується наукова робота студентів. Велика увага також приділяється й виховній та профорієнтаційній роботі зі студентами та майбутніми абітурієнтами.
Студентське самоврядування, яке активно функціонує на факультеті, доповнює освітній процес креативними ідеями, гуртково-науковим пошуком, волонтерською роботою, лідерськими спробами, цікавими поїздками та активною участю в художній самодіяльності.
Основними завданнями сучасної освіти професорсько-викладацький склад факультету вбачає у підготовці компетентних, культурно розвинених, з ґрунтовними знаннями висококваліфікованих фахівців, наділених зрілістю розуму, незалежністю суджень і сповнених відповідальністю як перед суспільством, так і власним сумлінням. Професори і доценти юридичного факультету намагаються сформувати у випускників почуття національної гідності, патріотизму, порядності, справедливості та невпинного прагнення до нових знань. Саме це і визначає зміст і характер навчального процесу, спрямованість студентської наукової роботи.
На юридичному факультеті студенти мають змогу отримувати не тільки глибокі та системні знання, але й, підкріплюючи їх практичною підготовкою, долучатися до реальної роботи в державних органах, органах місцевого самоврядування, юридичних установах.
Студентські роки є одними з найяскравіших в житті людини. Наше головне завдання – створити умови, за яких студенти ніколи не будуть шкодувати про зроблений вибір місця навчання. Юридичний факультет завжди підтримує інтелектуальні, творчі, спортивні таланти студентів, сприяє їхньому розвитку та оволодінню професійними навичками задля побудови майбутньої кар’єри.
Юридичний факультет продовжує розвивати кращі традиції з методики викладання теоретичних і прикладних аспектів науково-методичної діяльності, чітко дотримуючись сучасних освітніх вимог, що стоять наразі перед вищою школою.