Аналіз ринку праці та оновлення освітніх програм кафедри «Дизайн»

  • Аналіз ринку праці

Перспективи працевлаштування для архітекторів та дизайнерів в Україні загалом позитивні, але вимагають високої кваліфікації та здатності адаптуватися до сучасних вимог. Ринок потребує фахівців, які володіють сучасними технологіями, мають креативне мислення та здатні створювати унікальні та функціональні проєкти.

Перспективи для архітекторів:

Будівництво:

Основний напрямок, де архітектори можуть працювати у проєктно-конструкторських бюро, будівельних компаніях, а також здійснювати авторський нагляд за будівництвом.

Містобудування:

Можливість брати участь у розробці генеральних планів міст, архітектурних концепцій розвитку територій.

Реставрація та збереження спадщини:

Актуальним є напрямок реставрації історичних будівель та об’єктів культурної спадщини.

Ландшафтна архітектура:

Робота над проектами благоустрою міського та паркового середовища.

Наукова та викладацька діяльність:

Викладання у вищих навчальних закладах та наукова робота.

Фріланс:

Проєктування приватних будинків, інтер’єрів, а також консультаційні послуги.

Перспективи для дизайнерів:

Дизайн інтер’єру:

Робота у студіях дизайну, архітектурних бюро, а також на фрілансі.

Веб-дизайн:

Створення сайтів та інтерфейсів для онлайн-платформ.

Графічний дизайн:

Розробка логотипів, фірмового стилю, рекламної продукції.

Промисловий дизайн:

Проєктування об’єктів виробництва та обладнання.

Дизайн середовища:

Створення концепцій оформлення громадських просторів та ландшафтів.

Фріланс та творчі проекти:

Можливість реалізувати себе у власних творчих проєктах, брати участь у конкурсах та виставках.

Загальні тенденції та рекомендації:

Висока конкуренція:

Ринок праці переповнений дизайнерами та архітекторами, тому важливо виділятися серед інших фахівців.

Необхідність постійного навчання:

Дизайнери та архітектори повинні постійно вдосконалювати свої навички, вивчати нові технології та тенденції.

Розвиток навичок:

Крім професійних навичок, важливі комунікабельність, креативність, вміння працювати в команді, знання англійської мови.

Співпраця з іншими спеціалістами:

Архітектори та дизайнери часто працюють у команді з інженерами, будівельниками, маркетологами та іншими фахівцями.

Попит на унікальні рішення:

Клієнти хочуть бачити унікальні, функціональні та естетично привабливі проекти, які відповідають їхнім потребам.

В цілому, перспективи працевлаштування для архітекторів та дизайнерів в Україні є перспективними, але вимагають від фахівців постійного розвитку, адаптації до сучасних вимог та вміння створювати якісні та унікальні проєкти.

  • Оновлення освітніх програм кафедри «Дизайн»

До роботи над оновленим варіантом освітніх програм (далі ОП) окрім академічної спільноти для врахування сучасних вимог зовнішніх стейкхолдерів були долучені й роботодавці (зам. директора з капітального будівництва проектно-будівельного підприємства ТОВ фірма «Вертон-сервіс» Захаров Г.І., директор архітектурної майстерні Лукашева Ю.В., голова архітектурної палати при Запорізькій обласній організації Національної спілки архітекторів України Романов Д. Ю., голова Запорізької організації Спілки архітекторів Голощапов Є.М.). Як наслідок, були повністю враховані компетентності та програмні результати навчання, передбачені стандартом на спеціальність; введено нові освітні компоненти. Подальша модернізація стосувалась вибіркових освітніх компонентів при переході від блочного представлення, до спискового (каталоги) та структурного й змістовного удосконалення ОП.

Особливістю освітньої програми є формування у здобувачів системного мислення та поєднання глибоких теоретичних знань із практичними навичками в сферах дизайну, архітектури та містобудування. Програма охоплює всі рівні абстракції – від рівня простих елементів композиції та кольорознавства до структурного та системного, що забезпечує цілісне розуміння принципів проєктування дизайнерських, архітектурних та містобудівних об’єктів, що сприяє формуванню універсальних професійних компетентностей. Такий підхід забезпечує високу конкурентоспроможність випускників на ринку праці та їх готовність до професійної діяльності в умовах стрімкого науково-технічного прогресу, індустрії 4.0 та сталого інноваційного розвитку. Освітній процес базується на інноваційних методах навчання, що включають проєктно-орієнтоване навчання, дослідницьку діяльність, активну співпрацю з виробничими підприємствами та використання платформи Moodle для забезпечення доступу до навчальних матеріалів. ОП поєднують багаторічні традиції наукової школи дизайну, архітектури та містобудування з інноваційними освітніми технологіями, що забезпечує підготовку висококваліфікованих фахівців, здатних відповідати сучасним викликам дизайнерського та архітектурно-будівельного сектору України.

Інтереси роботодавців враховувались під час розробки основних елементів ОП. У ході роботи над ОП було проведено кілька консультативних зустрічей за участю стейкхолдерів: директора з капітального будівництва проектно-будівельного підприємства ТОВ фірма «Вертон-сервіс» Захарова Г.І., директора архітектурної майстерні Лукашева Ю.В., голови архітектурної палати при Запорізькій обласній організації Національної спілки архітекторів України Романова Д. Ю. З цією групою погоджувались професійні компетентності бакалаврів архітектури та містобудування. Також вони приймали участь у формуванні переліку освітніх компонентів, які забезпечуватимуть досягнення необхідних програмних результатів навчання, практичних навичок архітекторів містобудування. Було враховано пропозиції та зауваження стейкхолдерів щодо ОП «Архітектура та містобудування» і внесено відповідні зміни до навчального плану (протокол засідання кафедри «Дизайн» №15. 27.06.2024 (https://wp.zp.edu.ua/wp-content/uploads/2025/03/prot_spets_zas_kaf_design_n15_2024-06-27.pdf) , протокол №1  05.08.2024 р (https://wp.zp.edu.ua/wp-content/uploads/2025/03/prot_zas_kaf_design_n1_2024-08-05.pdf). Крім того, зворотній зв’язок з роботодавцями здійснюється на підставі різних спільних заходів, зокрема круглі столи, спільні засідання кафедри з представниками проектних архітектурних майстерень, проєктно-будівельних підприємств, ярмарок вакансій, оформлення договорів про співробітництво.