Новини кафедри журналістики
У грудні 2024 р. завершився цікавий освітньо-практичний курс із з open data для студентів спеціальності «Журналістика» НУ «Запорізька політехніка». Подібні курси із журналістики даних впроваджені у вищих навчальних закладах України завдяки BRDO у співпраці з Міністерством цифрової трансформації України.
На завершення курсу за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації» (який реалізується за фінансової підтримки Програми трансформаційного співробітництва Міністерства закордонних справ Чеської Республіки) доценти кафедри журналістики Наталія Островська та Галина Волинець провели Студентський конкурс матеріалів із дата-журналістики, у якому взяли участь студенти 2, 3 та 4 курсів спеціальності «Журналістика» .
Вітаємо переможців конкурсу:
І місце – Федотова Єлизавета «Чому дорожчають квадратні метри? Аналіз української нерухомості»;
ІІ місце – 1) Тертиш Вікторія, Сардак Анастасія «Сировина 2.0 або «друге життя» для відходів у Запоріжжі»; 2) Милованова Світлана «Сортування та переробка сміття в Німеччині»;
ІІІ місце – 1) Товчигречка Владислав, Обухова Ірина «Екологічна ціна промисловості Запоріжжя: головні забруднювачі повітря»; 2) Семенюк Анастасія, Заводюк Анастасія «За дрова не сядемо або чому законопроєкт №9665 класний»; 3) Башкатова Марія «Як змінювалась середня зарплата в роки незалежності: гендерний розрив, тенденції по регіонах, інфляція та споживчі витрати».
11 грудня 2024 року було оголошені переможці конкурсу соціальних відеороликів «Сила світла проти тіней насильства», який проводився у межах Міжнародної акції «16 днів проти насильства» (організатори НУ «Запорізька політехніка», ГУ Національної поліції в Запорізькій області, ГО «Соціальна взаємодія», ГО «Безпечний простір»).
І місце отримали студенти 2-го курсу спеціальності «Журналістика» НУ «Запорізька політехніка»: Гапіч Владислав, Саєнко Дмитро, Лазарєва Мілана (СН-313).
Подяки за участь у конкурсі отримали студенти: Башкатова Марія (СН-312), Пугач Річард (СН-312), Федотова Єлизавета (СН-312), Герасина Олеся (СН-311), Марченко Дарина (СН-311). Бажаємо усім учасникам нових звершень та перемог!
13 листопада 2024 року студенти та викладачі кафедри журналістики підводили підсумки університетського конкурсу студентських наукових робіт 2024/2025 навчального року. На конкурс було представлено 8 робіт. Переможці виступили з доповідями:
1 місце
Фоменко Наталія, СН-311 (наук. керівник: канд. філолог. н., доц. каф. журналістики Скуртул Г.С.). Тема: «Художній репортаж як жанр: від пошуку героя до виражально-зображальних засобів (на прикладі збірки Наталі Гуменюк «Загублений острів»)».
2 місце
Семенюк Анастасія, СН-311 (наук. керівник: канд. філолог. н., професор каф. журналістики Хітрова Т.В.). Тема: «Cистема періодики Нікопольщини: історія та сучасні реалії».
3 місце
Заводюк Анастасія, СН-311 (наук. керівник: ст. викладач кафедри журналістики Єськова К.В.). Тема: «Феномен аніме в контексті розвитку сучасної масової культури: медійний вимір».
Успішно завершився десятимісячний міжнародний проєкт з медіаграмотності «ЗаПорогами брехні: вивчаймо і протидіймо!», який реалізовували викладачі та студенти спеціальності «Журналістика» НУ «Запорізька політехніка». Було проведено:
- 4 тренінги з медіаграмотності;
- 17 вебінарів серії «Медіамисливці: полювання на фейки — відкрито» для учнів 10-11 класів
- 2 брейнринги «Фейкотрощі» (змагались 2 шкільні, 3 студентські команди, а також команда журналістів-практиків).
У межах проєкту було створено 40 медіапродуктів:
- 15 епізодів подкасту «Ніде правди діти. 2 сезон» >>
- 11 відеороликів серії «Віримо в перемогу, а не ворогові!» >>
- 11 радіосюжетів серії «Деокупація мізків» (разом з віжн-радіо «Радіо на дотик») >>
- телеграм-канал «Медіадетокс» >>
- 2 випуски студентської газети («Віялка» та «Комора») >>
Дякуємо нашим сміливим учасникам — допитливим, умотивованим та активним, нашим партнерам (ГО «Соціальна взаємодія», ГО «Радіо на дотик», Запорізька обласна універсальна бібліотека), нашим читачам і слухачам за довіру, коментарі та вподобайки, активну підтримку та взаємодію!
28 жовтня 2024 року викладач Єськова К. В. організувала зустріч студентів 3-го та 4-го курсів спеціальності «журналістика» з запорізькою співачкою Софією Шишкіною. Цієї осені Софія стала однією з переможців обласного конкурсу XVIІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» й буде представляти наше місто на Київському фестивалі у 2025-му році. Софія Шишкіна розповіла, як поєднує музику й викладацьку діяльність у вокальній студії, а студенти зацікавилися процесом створення й написання пісень.

25 вересня 2024 р. в молодіжному хабі «FREETIME» (НУ «Запорізька політехніка») відбувся фактчек-брейнринг «Фейкотрощі» для студентів, майбутніх журналістів та журналістів-практиків. Тренер – головний редактор фактчек-проєкту «Без брехні» Олексій Шарабура.
Насичена гра, згуртовані команди, нетворкінг для молодих журналістів, запашна кава і зустріч добрих друзів – така атмосфера панувала під час брейнрингу.
Захід відбувся у межах міжнародного проєкту «ЗаПорогами брехні: вивчаймо і протидіймо», який реалізує ГО «Соціальна взаємодія» та НУ «Запорізька політехніка».
18 вересня 2024 р. в молодіжному хабі «FREETIME» (НУ «Запорізька політехніка») відбувся фактчек-брейнринг «Фейкотрощі» між трьома командами: студентів, старшокласників гімназії
№ 93 та ліцею № 23. Тренерка – доцентка кафедри журналістики Наталія Островська.
Учасники змагалися у швидкості пошуку інформації, у якості верифікації зображень, у віднайденні першоджерела поширення фейків.
Захід відбувся у межах міжнародного проєкту «ЗаПорогами брехні: вивчаймо і протидіймо», який реалізує ГО «Соціальна взаємодія» та НУ «Запорізька політехніка»
30 вересня 2024 року студенти спеціальності «Журналістика» разом із викладачками К. В. Єськовою та Н. В. Островською долучилися до перегляду й обговорення документального фільму «Ми були рекрутами» режисера Любомира Левицького. На показ стрічки завітали ветерани російсько-української війни, які розповіли свої фронтові історії. Зустріч відбулася в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці.
12 вересня 2024 року студенти спеціальності «Журналістика» Марія Башкатова, Ірина Обухова, Владислав Гапіч, Річард Пугач, Артем Кондира та старша викладачка Катерина Єськова провели у прес-центрі «Журналіст» семінар «Створюємо медіа за журналістськими стандартами». Предметом обговорення стали газета «StudPOL» та подкаст «Ніде правди діти».
16 травня 2024 р. студенти разом із доценткою кафедри журналістики Іриною Тонкіх відвідали показ фільму «Будинок «Слово», знятого українським режисером Тарасом Томенком.
Останнім часом навколо цього фільму вирують справжні пристрасті: хтось звинувачує режисера у тих вигадках, які невибагливий глядач може сприйняти за чисту монету, а хтось аплодує режисеру за метафоричну історію Розстріляного Відродження.
Триває проєкт «ЗаПорогами брехні: вивчаймо і протидіймо!»; у рамках четвертого етапу (травень-червень 2024 р.) було виготовлено й опубліковано 7 медіапродуктів:
- три епізоди подкасту ««Ніде правди діти. 2 сезон»
(https://www.youtube.com/watch?v=tOZKVYis2kY&t=1s); - два радіосюжети – серія «Деокупація мізків»
(«Радіо на дотик» – https://www.youtube.com/watch?v=KW6C8IvQnOw); - два відеоролики із серії «Віримо в перемогу, а не ворогові!»
(https://www.youtube.com/watch?v=xAgqN_5c870).
Крім того, постійно оновлюється медіаосвітній контент для телеграм-каналу «Медіадетокс»: https://t.me/mediadetox.
У травні було проведено третій цикл вебінарів «Медіамисливці: полювання на фейки – відкрито» (06.05.2024-13.05.2024) для учнів 10 класів Запорізького навчально-виховного комплексу №23: старшокласники підвищили навички зі свідомого та безпечного медіаспоживання.
Усі активності проведені у співпраці з ГО «Соціальна взаємодія», НУ «Запорізька політехніка» та Запорізька обласна універсальна бібліотека. Дякуємо нашим учасникам, читачам / слухачам і партнерам за активну підтримку та взаємодію!
14-15 травня 2024 р. студенти та викладачі кафедри журналістики взяли активну участь у роботі V Всеукраїнської науково-практичної конференції «Суспільство і особистість у сучасному комунікаційному дискурсі».
У науковому заході взяли участь 131 учасників та учасниць (науковці, викладачі, аспіранти, студенти) з різних куточків України (Запоріжжя, Київ, Тернопіль, Дніпро, Полтава, Умань, Маріуполь, Бердянськ, Вінниця, Кропивницький). Дякуємо за цікаві та змістовні доповіді та яскраві презентації!
Ми завершили третій етап проєкту «За порогами брехні»!
- Викладачі кафедри «Журналістика» провели наживо 4 тренінги з медіаграмотності; серед учасників – і старшокласники, і студенти, і громадські діячі.
- Студенти-журналісти під керівництвом викладачів та журналістів-практиків змогли створити якісні медіапродукти:
- 3 епізоди просвітницького подкасту «Ніде правди діти. 2 сезон»;
- 2 радіосюжети із серії «Деокупація мізків» («Радіо на дотик»);
- 2 відеоролики із серії «Віримо в перемогу, а не ворогові!»;
- 1 спецвипуск студентської газети «StudPol» медіаосвітньої тематики «Комора»;
- контент для телеграм-каналу «Медіадетокс».
Крім того, викладачі кафедри «Журналістика» провели другий цикл вебінарів «Медіамисливці: полювання на фейки – відкрито» (08.04.2024-12.04.2024) для учнів 11 класу Балабинська гімназія «Престиж» Запорізького району Запорізької області. Цикл складається з п’яти вебінарів на різні теми медіаграмотності.
11 травня 2024 року майбутні абітурієнти Запорізької політехніки змогли спробувати себе в професії журналіста.
Разом із доценткою кафедри журналістики Наталею Островською в медіацентрі для початківців дискутували про можливості й ризики використання штучного інтелекту, а також про небезпеку поширення дипфейків.
У ролі журналістів на імпровізованій пресконференції ознайомились із творчими проєктами кафедри, розпитували студентів спеціальності «Журналістика» про тематику випусків навчальної газети «StudPOL» та застосування ШІ для її оформлення, про те, як знайти ідеї для подкасту «Ніде правди діти» та телеграм-каналу «Медіадетокс».
Більше наших проєктів шукайте за посиланням: https://linktr.ee/journalism_nuzp
23 квітня 2024 року студенти спеціальності «Журналістика» НУ «Запорізька політехніка» взяли участь у заході, присвяченому Дню свободи преси – «Журналісти важливі. Журналісти потрібні», який проводила Запорізька обласна організація НСЖУ.
Спікерами виступили: Михайло Волков, представник Уповноваженого Верховної ради України з питань прав людини в Запорізькій області; Олена Орєшкіна, регіональний координатор представництва Уповноваженого з питань осіб, зниклих без вісти за особливих обставин в Запорізькій області; Сергій Томіленко, голова НСЖУ (онлайн), Наталія Кузьменко, голова Запорізької обласної організації НСЖУ; Ольга Вакало, головна редакторка віжн-радіо «На дотик»; Антоніна Шостак, голова правління ГПО «Егіда-Запоріжжя», яке займається підтримкою родин осіб, зниклих безвісти за особливих обставин під час війни у Запорізькій області та їх розшуком, журналісти медіа м. Мелітополя та м. Маріуполя.
Учасники зібрання підписали Лист-Звернення до Національної Спілки журналістів, Європейської федерації журналістів, до міжнародних організацій і української влади щодо необхідності звільнення незаконно захоплених медійників під час війни.
17 квітня 2024 року головний редактор порталу «БезБрехні» Олекса Шарабура провів для студентів, майбутніх журналістів, вебінар із фактчекінгу на тему «Логічні помилки у ЗМІ як засіб маніпуляцій: виявляємо та спростовуємо». Учасники вебінару перевіряли справжність фактів, виявляли зв’язок між фактами і висновками та вправлялись у виявленні маніпуляцій.
Щиро дякуємо нашому випускнику за постійну співпрацю і таке глибоке занурення в тему!
15 квітня 2024 року студенти та викладачі кафедри журналістики НУ «Запорізька політехніка» провели секційне засідання щорічної науково-практичної конференції викладачів, науковців, здобувачів вищої освіти та молодих учених НУ «Запорізька політехніка» «Тиждень науки-2024» в онлайн форматі.
Виступи були присвячені актуальним проблемам сучасної журналістики, студенти продемонстрували дослідницький хист, креативність, вміння аналізувати професійні та аматорські медіапроєкти.
Добігає кінця другий етап реалізації десятимісячного проєкту «ЗаПорогами брехні: вивчаймо і протидіймо!», що проходить у межах міжнародної «Медійної програми в Україні», в якому беруть участь викладачі кафедри журналістики та студенти, майбутні журналісти.
За два місяці було створено 12 медіапродуктів:
- 4 епізоди подкасту «Ніде правди діти. 2 сезон» (https://www.youtube.com/@nide_pravdy_dity);
- 3 відеосюжети «Віримо в перемогу, а не ворогові!» (https://www.youtube.com/watch?v=HbyUsLGUzmg);
- 3 радіоефіри «Деокупація мізків» (Радіо на дотик) (https://www.facebook.com/share/p/FykUw1zEAJs3SP4a/);
- 1 випуск студентської газети «StudPol» медіаосвітньої тематики – «Віялка» (https://t.me/mediadetox/68);
- запустили Telegram-канал «Медіадетокс» (https://t.me/mediadetox).
Крім того, у лютому викладачі кафедри журналістики провели цикл вебінарів «Медіамисливці: полювання на фейки – відкрито» для учнів 11 класу Запорізької гімназії № 107.
Пишаємося нашими студентами, які вже опанували професійні навички верстки, монтажу, SMM, написання текстів, створення візуального контенту. Дякуємо нашим читачам за довіру, за коментарі та вподобайки. Запрошуємо підписатися на наші сторінки та спільноти на платформах Facebook, Instagram, YouTube, Telegram.
12 квітня 2024 року студенти 2 та 3 курсів разом із доц. Іриною Тонкіх відвідали прем’єрний показ фільму «Я і Фелікс», який презентувала в Запоріжжі українська режисерка Ірина Цілик. Це справило неймовірне враження: щемлива історія дорослішання хлопця Тимофія в 1990-х рр. змусила усіх пригадати власні роки дитинства й юності, а поет і письменник Юрій Іздрик здивував новим проявом свого таланту – він блискуче перевтілився в одного з головних героїв фільму.
Після сеансу глядачі мали нагоду поспілкуватися з режисеркою, яка розповіла про історію створення фільму, знятого за автобіографічним романом її чоловіка, письменника та військовослужбовця Артема Чеха. Рекомендуємо всім переглянути стрічку – це справді варто уваги!
5 квітня 2024 р. головна редакторка Оріхівської районної газети «Трудова слава» Світлана Карпенко провела онлайн-зустріч зі студентами 1-го та 4 курсів спеціальності «Журналістика» на тему: «Медіа зруйнованих територій під час повномасштабного вторгнення: досвід газети «Трудова слава» (м. Оріхів)». Говорили про виклики, які постають перед друкованими ЗМІ в тяжкі часи, про необхідність газети для людей, які залишаються в Оріхові.

Далі буде!
20 грудня 2023 року студенти спеціальності «Журналістика» разом із викладачкою Катериною Єськовою провели квіз із медіаграмотності у відеостудії «Open Media Space». Питання підготувала ведуча Діана Пилипенко. Перемогу здобула команда «Антифейк», «Українське ВВС» посіло друге місце. Усі учасники квізу отримали солодощі.

14 грудня 2023 року в межах вивчення дисципліни «Медіабезпека» (СН-311) відбулася онлайн-зустріч з Анною Череватою, редакторкою регіональної філії Суспільного мовлення. Тема вебінару: «Безпека роботи журналіста в червоній зоні».

Із нагоди Дня працівників телебачення, радіо та зв’язку 16 листопада 2023 року в Центрі журналістської солідарності відбулася зустріч із фронтовими журналістами. До неї долучилися й студенти спеціальності «журналістика», які привітали запорізьких телевізійників і радійників зі святом: «Завдяки медійникам людство дізнається про реалії, у яких живе наша область. І ми вкотре переконалися у правильному виборі своєї майбутньої професії».

11 листопада 2023 р. студенти 1 курсу спеціальності «Журналістика» (під керівництвом доц. Волинець Г.М.) взяли участь у внутрішньоуніверситетському конкурсі ім. П. Яцика. У цілому із завданнями впоралися досить непогано.

8 листопада 2023 року доц. Волинець Г.М. зі студентами 2 курсу відвідали Поетичні читання MeridianZaporizhzhia. Студентам вдалося поспілкуватися та сфотографуватися з провідними українськими літераторами й волонтерами – Іриною Цілик, Андрієм Любкою, Яриною Чорногуз та Сергієм Жаданом.
3-5 листопада 2023 р. студентка 4 курсу Юлія Роншина успішно завершила триденний тренінг з медіаграмотності «Контрадеза» від Детектор Медіа та Накипіло Освіта. Програма надала навички та можливості для організації тренінгів з медіаграмотності для власних громад та комʼюніті. Викладачами цієї освітньої програми стали авторитетні та професійні спікери: Лідія Смола, політична аналітикиня та професорка НТУУ «КПІ»; Альоною Романюк, медіаекспертка, засновниця проєктів «НотаЄнота» та «По той бік путінської брехні»; Олександр Пирожков, координатор проєктів з медіаграмотності для молоді та ін.

З нагоди Дня української писемності та мови – 27 жовтня 2023 року студенти спеціальності «Журналістики» долучилися до Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, після цього взяли участь у науковій дискусії: круглий стіл «Українська мова в національному вимірі та у світовому просторі в XXI столітті» був організований кафедрою українознавства Національного університету «Запорізька політехніка».
23 жовтня 2023 року студенти 2 курсу разом із ст. викладачем кафедри журналістики НУ «Запорізька політехніка» Катериною Єськовою відвідали студію «Open Media Space», яка працює в Запорізькій обласній універсальні науковій бібліотеці. Ознайомилися з принципами роботи та локаціями, окреслили план майбутніх зйомок. Дякуємо колективу бібліотеки за грунтовне й цікаве спілкування!
7 вересня 2023 року студенти спеціальності «Журналістика» стали переможцями медіагри «Інформаційні крихти Гензеля і Гретель. Цифрові сліди: порятунок чи пастка?»; оригінальний авторський сценарій – від викладачів НУ «Запорізька політехніка» Galyna Volynets та Наталія Островська. Ця гра стала підсумком масштабного проєкту з медіаграмотності, у межах якого відбулися тренінги, а також силами фахових журналістів і студентів були створені вагомі медіапродукти: 5 навчально-просвітницьких відеороликів «Увімкни критичне мислення», 8 радіосюжетів із серії «Деокупація мізків», 7 епізодів просвітницького подкасту «Ніде правди діти» (ще три – попереду).

Студенти спеціальності «Журналістика», викладачі, журналісти-практики – активні учасники проєкту «Медіадетокс: cпоживай якісну інформацію». У рамках цього проєкту було проведено тренінги «Алгоритми поширення інформації в соцмережах, вірусний контент. Безпека та інфогігієна в соцмережах» (07.06.2023), «Маніпуляція. Дезінформація. Пропаганда. Деструктивні впливи, зомбування та як із цим боротися (основи фактчеку)» (09.06.2023), «Як маніпуляція інформацією призводить до порушень прав людини» (12.06.2023), «Фільтрація новинного контенту публічних телеграм-каналів» (15.06.2023).
У стінах Запорізької політехніки відбулася церемонія нагородження переможців Міської програми підтримки обдарованої молоді. Олександра Наливайко, Вікторія Швець, Тарас Марченко, Діана Пилипенко, Олександр Носок та Марія Башкатова отримали сертифікати та взяли участь в обговоренні перспектив розвитку Запоріжжя з Анатолієм Куртєвим та Віктором Грештою. Вітаємо переможців!!

Студенти першого курсу разом із викладачкою Катериною Єськовою взяли участь у тренінгу на тему «Розвиток цифрових платформ у медіа», який проходив 11 травня 2023 року в пресцентрі «Журналіст». Тренер – досвідчений спеціаліст з IT-технологій та Інтернет-журналістики Олег Косьмина – долучив присутніх до обговорення питань про роль цифрових платформ у медіа та шляхи переходу традиційного медіа в цифровий формат.
14 травня 2023 р. доц. каф. журналістики НУ «Запорізька політехніка» Ірина Тонкіх провела воркшоп за темою «Технологія створення репортажу та опитування для онлайн-медіа». Студенти 2-го курсу посеред міста шукали локації для зйомок та ідеї для сюжетів: відвідали виставку переможців міського образотворчого конкурсу «Моя українська весна» у Запорізькій дитячій художній школі, на проспекті Маяковського передивилися виставку просто неба – експозицію робіт українського художника Олега Грищенка з серії «Плакати воєнного часу», біля Фонтану Життя провели опитування містян. Результати воркшопу студенти презентуватимуть у власних онлайн-проєктах, створених під час вивчення дисципліни «Інтернет-виробництво (контент, продукт, промоція)».
11 травня 2023 р. відбулась V міжвузівська наукова конференція «Медіакартина світу: формування особистості під впливом медіа». Студенти та викладачі Бердянського державного педагогічного університету та Національного університету «Запорізька політехніка» виступили з цікавими доповідями на актуальні проблеми сьогодення у секціях: «Медіатекст як засіб формування особистості», «Ефекти та тренди новітніх медіа: блогосфера, мікроблогінг, соціальні мережі, подієві комунікації, геосоціальні сервіси», «Формування особистості засобами візуальної комунікації», «Інформаційна грамотність, медіаосвіта та медіакомпетентність у контексті світових та вітчизняних тенденцій», «Мова медіа: регулятивний та гносеологічний характер», «Права людини і медіагалузь».
20–21 квітня 2023 р. магістранти спеціальності «Журналістика» НУ «Запорізька політехніка» разом з доцентом кафедри журналістики, Іриною Тонкіх, взяли участь у тренінгу «Російська пропаганда в Запорізькій області: виявлення, розвінчання, захист». Захід відбувся у дистанційному форматі на платформі Zoom. Організатори тренінгу – Представництво Європейського Союзу в Україні та ГО «Інтерньюз-Україна». Серед спікерів були: аналітикиня ГО «Інтерньюз-Україна» Альона Гришко, співзасновниця фактчекінгового медіа StopFake Ольга Юркова, редактор інтернет-видання «Перший Запорізький» Андрій Вавілов, засновниця та керівниця Національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр» МКІП Валерія Ковтун.
Під час тренінгу учасники мали можливість передивитися презентації та послухати промови спікерів щодо прийомів російської пропаганди та способів боротьби із нею, основ фактчекінгу, «вакцинації» від фейків, а також взяли участь в інтерактивному опитуванні та груповому виконанні завдань. Модератор заходу Станіслав Корольков відзначив активну участь студентів «Запорізької політехніки» у дискусіях та ініціативність у виконанні усіх форм роботи.
Студенти 1-го курсу разом із викладачкою Катериною Єськовою взяли участь у тренінгу «Робота журналіста в зоні бойових дій та на прифронтових територіях: правила, обмеження, поради. Загальні обмеження воєнного часу для медіа», який проходив 20 квітня 2023 року в прес-центрі «Журналіст» ЗОО НСЖУ. Своїм досвідом поділилися Юлія Баришева – начальник відділу звʼязків із ЗМІ та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України в Запорізькій області, журналіст Сергій Вендін, оператори Олександр Осадчий та Даша Зирянова, воєнний кореспондент Олександр Павлов та кореспондентка Радіо Свобода Євгенія Назарова.
Тренінг видався дуже продуктивним. Студенти із зацікавленням слухали поради від спікерів, а також взяли участь в інтерактивних завданнях. Щиро дякуємо Центру журналістської солідарності нашого міста за отриманий досвід.

У березні–квітні 2023 р. у межах проєкту «Науковий тиждень із Запорізькою політехнікою» викладачі кафедри журналістики Н. Островська, К. Єськова, Г. Скуртул, Т. Хітрова та Г. Волинець провели серію вебінарів для учнів Запорізької гімназії №46, Запорізької спеціалізованої школи №100, Академічного ліцею «Вибір». Співпрацювали з кафедрою іноземної мови за професійним спрямуванням – Ю. Полєжаєв долучився до нашої «Медіакухні» з майстер-класом англійською мовою про лідерство.
Головний редактор медіаплатформи «БезБрехні», випускник Національного університету «Запорізька політехніка» Олексій Шарабура провів вебінар з фактчеку для студентів-журналістів з різних курсів. Спікер ділився набутим досвідом на прикладах власних розслідувань, а також розповів про стандартний інструментарій, який використовується при перевірці фактів.
Продовженням стала творча майстерня зі студентами-магістрантами. Під час неї вони взяли участь у розслідуванні та застосували набуті знання на практиці. Розглянувши різні факти, учасники переконалися в тому, що під час перевірки фактів варто застосовувати різні методи та мислити нестандартно.
Упродовж тижня в кожному навчальному закладі дискутували про можливості штучного інтелекту і вчились розпізнавати дипфейки, знайомились з інгредієнтами іміджу медійника й корисними рецептами для студентської газети, створювали аудіолистівку Запоріжжя, говорили про тайм-менеджмент, лідерство та публічну презентацію. Актуалізували здобуті знання й навички на підсумковій вікторині «Професійна МЕДІАдегустація».
Студентка 3 курсу спеціальності «Журналістика» Юлія Роншина пройшла двотижневе стажування у Воєнному Хабі медіа мобільності від Souspilnist Academy та Фундації Суспільність на Громадському радіо та Детектор медіа.
За час стажування вона ознайомилася з роботою журналістів, побувала за лаштунками прямого етеру, записала подкаст про нові виклики журналістики під час війни з Андрієм Куликовим та Соломією Борух та спробувала написати кейси для DisinfoChronicle:
Викриття: https://disinfo.detector.media/…/rosiiski-spetssluzhby…
Фейк: https://disinfo.detector.media/…/rosiia-vriatuvala…
Ця журналістська інтернатура стала можливою за підтримки проєкту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews та за допомогою приватних благодійників.

Журналістика VS медіакомунікація
Якими є сучасні професійні орієнтири студентів / випускників спеціальності «Журналістика», – сьогодні, 15 березня 2023 р., говорили про це з Рекрутером міжнародної медіакомпанії AMO PICTURES Дар’єю Криловою (Talent Acquisition Specialist). Студенти-журналісти Національного університету «Запорізька політехніка» отримали відповіді на найбільш актуальні питання подальшого працевлаштування, а це:
– Як бути затребуваним на глобальному ринку медіавакансій?
– Чи конкурентноздатні випускники українських ЗВО?
– Які спеціалізації є найбільш актуальними?
– Як та де шукати роботу?
Водночас Дар’я поділилась зі здобувачами професійними лайфхаками спілкування з рекрутером, вимогами до резюме для міжнародних компаній, вказала на важливі professional and social skills, які мають здобувати студенти під час навчання.
«Той хто вчить і сам має постійно навчатись» – з такою установкою працюють наші викладачі й постійно підвищують свій рівень кваліфікації.
28 листопада 2022 р. завершився навчальний курс «Війна України на мапах» від видання Texty.org.ua та Чеської громадської організації «Асоціація з міжнародних питань», у якому взяли участь доцентки кафедри журналістики Галина Волинець, Наталя Островська і студентка 4 курсу Олександра Наливайко. Упродовж 5-тижневого курсу учасниці отримали базові знання та навички для створення візуального сторітелінгу на основі мап. Як результат – власні візуальні проєкти:
«Росавіація і жести доброї волі».
«Чи чекає на Запорізьку область нова хвиля дерадянізації меморіальної спадщини?
«Розстріляна відновлювальна енергетика Запоріжчини».
6 лютого 2023 року студенти спеціальності «Журналістика» відвідали майстер-клас із серії «Українські фіксери: локальний контекст і глобальні виклики», який провів експерт львівської експертної групи Інституту демократії імені Пилипа Орлика, MAXQDA Trainer, кандидат політичних наук, докторант кафедри нових медіа ЛНУ Орест Семотюк за сприяння Запорізького центру журналістської солідарності Національної спілки журналістів України.
На заході розглядалися такі питання: основні завдання фіксерів; відносини фіксера та журналіста; як працювати з джерелами/інформаторами; оцінка ризиків та перебування в зонах бойових дій тощо. По закінченню майстер-класу учасники отримали сертифікати.
2 та 9 грудня 2022 р. к.ф.н., доцент Ірина Тонкіх організувала проведення майстер-класів на теми «Сучасні напрямки рекламної діяльності в інтернеті: таргетування та SMM» та «Алгоритми та інструменти таргетування в рекламній діяльності у соцмережах» у рамках вивчення дисципліни «Реклама і медіавиробництво». Практичним досвідом роботи у галузі інтернет-рекламування зі студентами 3 курсу поділилися студентка 4 курсу Олександра Наливайко та магістрантка Елизавета Ганущак. Вони розповіли про сучасні види інтернет-реклами, основи таргетингу у соцмережах та принципи роботи із цільовою аудиторією, продемонстрували алгоритми налаштування рекламних акаунтів та застосування різних інструментів таргетованої реклами. Майстер-класи було проведено у дистанційному форматі, у вигляді відеоконференцій у Zoom.
Члени ГО «Соціальна взаємодія», студенти та викладачі Національного університету «Запорізька політехніка», представники преси та громадського сектору 08 грудня 2022 року провели фінальний круглий стіл міжнародного проєкту «Програма з відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час»». Доповідачі наголосили на тому, що процесам демократизації у регіоні сприяло не тільки проведення цікавих та корисних заходів (десяти блог-кафе, двох тренінгів, фотовиставки, театралізованого концерту та ін.), а й залучення 30-ти студентів-блогерів до участі у розвитку громадянської журналістики (публікації на сайті Mustpost.online та в соціальних мережах).
Присутні дійшли висновку, що участь у заходах проєкту є поштовхом до розвитку активності молоді, її участі у житті міста та країни загалом. Найактивніші учасники проєкту отримали грамоти та подарунки.
21 вересня 2022 року відбувся І етап університетського конкурсу на кращу студентську наукову роботу, в якому взяли участь студенти кафедри журналістики. Серед представлених 8 робіт було обрано 3 найкращі. Місця розподілилися таким чином:
- І місце – Наливайко Олександра (СН-319);
- ІІ місце – Шишкіна Софія (СНз-311м);
- ІІІ місце – Литвиненко Дмитро (СН-319).
15–16 листопада в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся тренінг із тактичної медицини для журналістів. До нього долучилися і студенти-журналісти Запорізької політехніки разом із викладачами кафедри.Тренінг проводила лікарка анестезіологиня, дитяча реаніматологиня, інструкторка Європейської ради реанімації, інструкторка з тактичної медицини, м. Дніпро, Віра Бондаренко.
У програмі тренінгу розглядалися такі питання: основи безпеки в зоні бойових дій, види небезпек; поведінка та надання допомоги пораненому під час масивного обстрілу; накладання турнікетів різних типів собі та колегам; медичне спорядження журналіста, повне комплектування 4 ступеня IFAK; огляд пораненого, алгоритм MARCH/PAWS; зупинка масивних кровотеч, прохідність дихальних шляхів, оцінка дихання та допомога при пораненні грудної клітини тощо.
Під час дводенного тренінгу студенти й викладачі не тільки отримали нові знання, а й відновили у своїй пам’яті підзабуті навички. Відпрацьовували їх індивідуально, парами й групами.
Захід відбувся за підтримки проєкту Institute for War & Peace Reporting (IWPR) IWPR «Ukrainian Voices». Модерувала захід Ольга Гужва, проєктна менеджерка IWPR.
Вітаємо фіналістів загальноуніверситетського конкурсу «Студент року»:
У номінації «Студент-громадський діяч року» перемогла Марченко Дарина (гр. СН-311), волонтерка, координаторка роботи гуманітарного хабу «СпівДія» в Запоріжжі. Студентка провела низку заходів-тренінгів для ВПО/волонтерів на території нашого університету/обласної бібліотеки, брала участь у тренінгах від УАЛ у м. Львів серед волонтерів та громадських діячів України.
У номінації «Студент-журналіст року» перемогла Наливайко Олександра (гр. СН-319). Учасниця багатьох проєктних заходів, конкурсів, активна учасниця волонтерського руху, очолює пресслужбу студентів-майбутніх журналістів Запорізької політехніки, авторка публікацій в інтернет-виданні «Детектор Медіа», студентській газеті «СтудPol», на порталі Mustpost.Online.
Роншина Юлія (гр. СН-310), активістка студентського самоврядування, кореспондент пресслужби профкому студентів, керівник імідж-груп. активна учасниця багатьох конкурсів, освітньо-просвітницьких програм, отримала Грамоту профкому студентів НУ «Запорізька політехніка» за активність, ініціативність, вагомий внесок у розвиток студентського руху з нагоди Міжнародного дня студентів та 122-ї річниці НУ «Запорізька політехніка».
Вітаємо та бажаємо подальших успіхів! Ми вами пишаємось!
02 листопада 2022 року викладачі та студенти спеціальності «Журналістика» взяли участь у ІV Всеукраїнській науково-практичній конференції «Суспільство і особистість у сучасному комунікаційному дискурсі», яка була організована кафедрами журналістики, соціальної роботи та психології факультету соціальних наук. Доповіді зацікавили аудиторію та визвали жваву дискусію.
Студенти та викладачі факультету соціальних наук взяли участь у реалізації міжнародного проєкту «Програма з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні “Мир у цифровий час”». У серпні, вересні, жовтні 2022 року було проведено низку цікавих заходів: акцію до дня миру (фотовиставка «Свобода. Рівність. Незалежність»), 10 блог-кафе: «Інклюзія без ілюзій», «Психологічний портрет відеоблогера», «Коло болючих питань», «Персональний блог: від задуму до популяризації», «Етика й закон як запобіжники дискримінації», «Емоційний інтелект як запобіжник ретравматизації», «Доказовість та «вишуканість» комунікації лідера» та ін.
22-23 вересня пройшов тренінг «Блогінг під час війни. Нові виклики», на якому студенти презентували концепції власних блог-проєктів. 27-28 вересня 2022 відбувся тренінг «Арт-терапевтичні засоби відновлення під час війни», під час якого учасники випробували на практиці окремі вправи з ізотерапії, казко-, музико-, маско-, тістотерапії. Окремі творчі роботи студентів вражають нетривіальністю, креативністю й естетикою.

Заходи були організовані та проведені за активної участі ГО «Соціальна взаємодія» (м. Запоріжжя) та за підтримки ГО «Фундація прав людини» (м. Київ), а також Інституту зовнішніх культурних зв’язків (Institut für Auslandsbeziehungen) і Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

Сьогодні, 21 вересня, Міжнародний день миру, що встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у 1982 році. Для нас слово «мир» набуло нового сакрального змісту. Ми живемо у важкі часи, у воєнні. Кожен із нас проживає і резонує по-своєму. У сьогоднішній фотовиставці «Свобода. Рівність. Незалежність» студенти спеціальності «Журналістика» представили власні рефлексії на тему воєнного часу у світлинах. Власне, це відображення картини світу сучасної молоді, це емоційна фіксація тривожного воєнного сьогодення і в той же час – уявлення студентів про естетику; це пошуки гармонії життя, це застигла яскрава миттєвість, це пошуки нових форм, фактур і смислів.
Фотовиставка «Свобода. Рівність. Незалежність» реалізується у рамках проєкту «Мир у цифровий час» за активної участі ГО «Соціальна взаємодія» (м.Запоріжжя) та за підтримки ГО «Фундація прав людини» (м. Київ), а також Інституту зовнішніх культурних зв’язків (Institut für Auslandsbeziehungen) і Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.
Запрошуємо відвідати інсталяцію. Виставка триватиме до кінця жовтня. Крім того, ці світлини будуть оприлюднені на сторінці Instagram (https://www.instagram.com/journalism_nuzp/), де кожен зможе проголосувати за найбільш вподобану фотографію: на початку листопада буде оголошено переможця в номінації «Глядацька симпатія»
Вітаємо студентів спеціальності «Журналістика» Юлію Роншину та Олександра Носка!
Наші студенти здобули перемогу в конкурсі «Чому я обираю «Запорізьку політехніку» »: Юлія Роншина – перше місце в категорії «Найкраще відео» та Саша Носок – перше місце у категорії «Найкращий фейсбук-пост»! Талановиті, розумні, креативні! Головне, пам’ятайте: все у ваших руках; всього, що бажаєте можна досягти, гартуючи свій талант у випробуваннях та в наполегливій праці!
28 квітня 2022 року в стінах НУ «Запорізька політехніка» відбулася урочиста церемонія нагородження переможців І етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт 2021-2022. Троє студентів спеціальності «Журналістика» посіли призові місця й були нагороджені грамотами.
- І місце – Кулага Олена (СН-310м);
- ІІ місце – Тимченко Ілля (СН-311м);
- ІІІ місце – Скрипка Аліна (СНз-311м).
14 квітня 2022 року у головному корпусі «Запорізької політехніки» відбулося нагородження учасників та переможців конкурсу віршів до Дня усіх закоханих. Серед 50 авторських робіт було обрано 7 найкращих, до яких увійшла й поезія першокурсниці спеціальності «Журналістика». Дарина Марченко посіла почесне ІІІ місце й отримала диплом, солодощі та друковану збірку з віршами всіх учасників конкурсу. Вітаємо Дарину з дебютом та бажаємо подальших творчих звершень!
15 лютого 2022 р. доценти кафедри журналістики Н.В. Островська і Г. М. Волинець разом із студентами груп СН-311, СН-319, СН-310 взяли участь у онлайн-медіафорумі віжн-радіо “На дотик” «НА ЛІНІЇ ДОТИКУ (DOTYKONLINE) : ЗМІНИ, ЗМІСТИ І МОСТИ». На медіафорумі йшлося про захист інформаційного кордону, про те, що місцеве медіа може і має робити у просторі і часі інформаційних атак і небезпек, щоб не просто вижити, а і бути дотичним до змістовних змін.

Викладачі та студенти факультету соціальних наук НУ «Запорізька політехніка» у партнерстві з ГО «Соціальна взаємодія» у 2021 році стали учасниками міжнародного проєкту «Програма з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час». Цікаві та корисні заходи проєкту (публікації 50-ти блогерів на сайті Mustpost. online, проведення круглих столів, блог-кафе, тренінгів та ін.) були спрямовані на посилення в суспільстві ідеї діалогу заради порозуміння та примирення як важливої умови європейської інтеграції України, вирішення проблем забезпечення політичної, соціальної та економічної участі молоді та жінок у всіх суспільних процесах, встановлення в суспільстві гендерної рівності як важливої умови сталого розвитку країни.
Проєкт виконується у співпраці з громадською організацією «Фундація прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.
#PeaceInDigitalEra
#ФундаціяПравЛюдини
#HumanRightsFoundation